1. שאלה: האם צריך להאמין בהומיאופתיה בשביל להיעזר בה?

תשובה: לא. אין צורך להאמין. צריך רק לרצות ולנסות. כן חשוב שיהיה רצון אמיתי להרפא מהמחלה.

 

2. שאלה: מה ההבדל בין הומיאופתיה "רגילה" לבין הומיאופתיה "קלאסית"?

תשובה: דר' הנמאן, שפיתח את השיטה, פיתח שיטה אחת יחידה, וקרא לה "הומיאופתיה". במהלך השנים, קם זרם של רופאים הומיאופתיים במדינות שונות באירופה, ובעיקר בצרפת, שהיו נותנים כמה תרופות הומיאופתית יחד, באותו התכשיר, והגישה הטיפולית שלהם הייתה שונה מזו שפיתח הנמאן. בעוד שגישתו דוגלת בתשאול מעמיק, ובבחירת תרופה אינדיבידואלית, המתאימה לאדם החולה ולתלונותיו הייחודיות לו, ההומיאופתיה ה"חדשה" דילגה על שלב זה, ונתנה תרופות לפי בעיות רפואיות, מבלי להתייחס למאפיינים המיוחדים שמעלה המטופל הספציפי. כדי להבדיל את ההומיאופתיה המקורית והטובה, כפי שפותחה, מן ההומיאופתיה ה"חדשה", הוסף לה התואר "קלאסי", או "קלאסית". אני מטפל, אם כן, בשיטת "ההומיאופתיה הקלאסית", בדיוק כפי שפותחה, ונמצאת בשימוש כבר 250 שנה.

 

3. שאלה: בבתי-המרקחת נמכרים תכשירים הומיאופתיים מוכנים לטיפול בבעיות שונות. האם מומלץ להשתמש בהם?

 תשובה: התכשירים המסחריים נועדו "לחסוך" את התשאול ההומיאופתי. כל תכשיר כזה הוא למעשה תערובת של כמה תרופות המיועדות לטפל בבעיה שלמה נועדו, אך תמיד כדאי להשתמש בתרופה אחת מדוייקת ואשר הותאמה למטופל ולביטוי הספציפי של מחלתו. גם במקרים שהתכשירים הללו עוזרים, הם בחוזק נמוך, ואינם מיועדים לטיפול בעומק הבעיה. במקרה הטוב הם מצליחים רק להרגיע את התלונה באופן זמני. לכן, תמיד עדיף להיות מטופל אצל הומיאופת מוסמך ומקצועי, שיבין היטב את המקרה, ושיתאים תרופה  מדוייקת ועמוקה, כזו שתביא להחלמה מלאה.

 

4. שאלה: כמה זמן לוקח עד שהתרופה משפיעה?

תשובה: במידה שהרמדי (כך נקראת התרופה ההומיאופתית בשפה מקצועית) שנבחרה מדוייקת, זמן ההשפעה מהיר - במקרים אקוטיים ובעזרה ראשונה תוך דקות או שעות, ובמקרים ממושכים מספר שבועות. הדבר תלוי גם בעוצמת התרופה שנבחרה (ההומיאופת בוחר לא רק את התרופה המתאימה, אלא גם את עוצמתה). באופן כללי, ישנה התאמה בין משך המחלה ומשך הזמן עד לשיפור. מחלות שנמשכות שנים, ידרשו זמן החלמה ארוך יותר, ולהיפך, אך כמובן שיש מקרים יוצאים מהכלל. בכל מקרה, נדרשת סבלנות, כי תהליך ההשבה לאיזון הוא תהליך לכל דבר, ואינו מתרחש "בין-לילה". ההתמדה חשובה.

 

5. שאלה: שמעתי שהתרופות ההומיאופתיות מדוללות מאוד, עד כדי כך שלא נותר בהן חומר. כיצד יכולות להשפיע תרופות שכאלה?

תשובה: חומר המוצא של כל תרופה ותרופה אכן עבר דילול, אך לא רק דילול. דילול, כשלעצמו, אינו מפיק מחומר המוצא יכולות רפואיות. בנוסף לתהליך הדילול, מתבצע גם תהליך של חבטות מאוד מסויימות וייחודיות, ובכל חבטה כזו, חומר המוצא משחרר אל התמיסה "מידע" או "כוחות" הטמונים בו, וכך מתקבלת בסוף התהליך תרופה בעלת יכולות רפואיות.

 

6. שאלה: האם נדרשת תרופה אחת או כמה תרופות?

תשובה: בהומיאופתיה קלאסית, בכל זמן נתון, נדרשת תרופה אחת יחידה. במקרים מסויימים תדרש תרופה אחת עד השבת האיזון, ובמקרים אחרים תידרשנה כמה תרופות, בזו אחר זו. הדבר דומה ל"שיבה הביתה" - לפעמים ישנו מסלול אחד וישיר, ולעיתים הדרך מפותלת, וכל "פיתול" יצריך תרופה אחרת עד "הגעה הביתה".

 

7. שאלה: ממה עשוייה התרופה ההומיאופתית?

תשובה: התרופות (הנקראות גם "רמדי" REMEDY) יכולות להיות עשוייות ממגוון רחב של חומרים מן הדומם, הצומח והחי, ובלבד שעברו את תהליך ההכנה ההומיאופתי הייחודי.

 

8. שאלה: מי מכין/רוקח את התרופה?

תשובה: בית-מרקחת המתמחה ברקיחה הומיאופתית. אחרי שההומיאופת בחר את התרופה המתאימה ביותר, הוא פונה לאחד מבתי-המרקחת עימם נוהג לעבוד, ומזמין אותה עבור המטופל. המטופל רוכש את התרופה מאותו בית-המרקחת.

 

9. שאלה: כמה תרופות הומיאופתיות קיימות?

תשובה: קיימות ויודועות כמה אלפים של תרופות, אולם ישנן כמאתיים תרופות עיקריות, אשר נמצאות בשימוש תדיר יותר מכל היתר.

 

10. שאלה: כיצד למעשה משפיעה התרופה?

תשובה: בעוד שמנגנון ההשפעה אינו לגמרי מובן, הרי שהמציאות והנסיון מראים שכאשר התרופה ההומיאופתית שנבחרה בקפידה מתאימה למקרה (למטופל ולמחלתו), כוחות הריפוי של הגוף מתחזקים, והאדם משתפר. הדבר קורה בצורה כה עדינה ועמוקה, עד כדי כך שהריפוי עשוי להיראות "ספונטני" או "מקרי", כי אכן מי שריפאו הם כוחות הריפוי הטבעיים, אלא שלא יכלו לעשות כן ללא עזרת התרופה.

 

11. שאלה: אז מה ההבדל, אם כן, בין תרופה קונבנציונלית שרשם לי הרופא לבין תרופה הומיאופתית?

תשובה: בעוד שתרופות קונבנציונליות "עושות" את העבודה בשביל הגוף (למשל: חוסמות רצפטור זה או אחר, או מכילות אנטיביוטיקה שמטפלת בזיהום), התרופות ההומיאופתיות נותנות סטימולציה לאורגניזם במישור הנדרש, ע"מ להאיץ ולאפשר את תהליכי הריפוי הטבעיים.

 

12. שאלה: כמה זמן נמשך הטיפול וכמה זמן אצטרך ליטול מן הרמדי?

תשובה: הנטילה יכולה להיות אחת לכמה זמן (אחת לחודש או אחת לכמה חודשים) או יכולה להיות נטילה בתדירות גבוהה יותר, למשל כל יום, או כל יומיים. את זאת יחליט ההומיאופת בהתאם לאופי המחלה, ולתלונותיו של המטופל. בכל מקרה, מנטילה לנטילה, כוחות הריפוי של הגוף מתחזקים, והמטופל נכנס לתהליך של חזרה לאיזון ולשווי-משקל, באופן שבו מיום ליום, בריאותו משתפרת, עד אשר לא יזדקק יותר ליטול ממנה. משך הטיפול משתנה מאוד מאדם לאדם, ומפתולוגיה לפתולוגיה, מכמה שבועות ועד כמה חודשים ולעיתים רחוקות אף יותר מזה.

 

13. שאלה: אני סובל כבר שנים רבות מן המחלה. האם אפשר עדיין לעזור לי?

תשובה: אין ספק שעדיף להתחיל בטיפול מוקדם ככל האפשר, כך עולים הסיכויים לשיבה מלאה לאיזון, בזמן קצר. ואולם, הנסיון מראה שישנם גם מקרים בהם הפתולוגיה קיימת כבר  שנים, ואחרי מציאת התרופה הנכונה, המטופל השתפר מאוד. הדברים מאוד אינדיבידואליים, והם תלויים במשתנים רבים, כמו חוסנו של המטופל, אופי המחלה, תגובת המטופל  לטיפול ההומיאופתי וכו'.

 

14. שאלה: הבנתי שילדים הם אלה שמגיבים בצורה הטובה ביותר לטיפול?

תשובה: לא מדוייק. לילדים יש אומנם חיוניות רבה והם מושפעים ביתר קלות מתהליכים, אך בכל גיל אפשר להיעזר בטיפול.

 

15. שאלה: התרופות ההומיאופתיות לא יכולות להתנגש עם התרופות הקבועות שאני נוטל?

תשובה: לא. התרופות ההומיאופתיות והתרופות הקונבנציונליות עובדות במישורים ובעומקים שונים אלו מאלו, כך שלא מתנגשות זו בזו.

 

16. שאלה: האם יש לטיפול תופעות לוואי?

תשובה: לא. התרופות ההומיאופתיות עדינות מספיק ובטוחות כדי לא לגרום לתופעות לוואי.

 

17. שאלה: אני מטופלת כרגע בדיקור ובצמחי מרפא. האם אוכל לקבל גם טיפול הומיאופתי במקביל?

תשובה: בעיקרון, עדיף לא לקבל טיפולים  נוספים בזמן הטיפול ההומיאופתי, מיכוון שחשוב להומיאופת להבין את התגובה לטיפול שלו. עליו לדעת כיצד המצב מתקדם, והאם יש צורך לשנות משהו בטיפול. כדאי לנטרל גורמים צדדיים העלולים להשפיע על ההבנה והניתוח של התקדמות הטיפול ההומיאופתי.

 

18. שאלה: שמעתי מחבר שהיה מטופל, שאסור לשתות קפה ולצרוך מנטה במהלך הטיפול?

תשובה: חומרים מעוררים (כדוגמת קפה) או הגורמים לעירור עצבי (כדוגמת מנטול או תבלינים חריפים) עלולים להשפיע על הטיפול, במיוחד אצל אנשים רגישים, שמגיבים בקלות וביתר  לאותם החומרים. ככלל, עדיף לצמצם או להימנע מצריכה של חומרים אלה במהלך הטיפול. ההומיאופת יחליט מהי ההמלצה המתאימה ביותר עבור כל מטופל ומטופל.

 

19. שאלה: מאוד נעזרתי מהטיפול, אבל האם לא מדובר ב"אפקט פלצבו"?

תשובה: לגמרי לא. "אפקט פלצבו" מוכר גם ברפואה הקונבנציונלית. הגדרת "אפקט פלצבו" היא שיפור במצבו של המטופל בעקבות גורמים פסיכולוגיים (בעצם היכנסו לטיפול, בעצם הרצון והידיעה שמקבל טיפול שאמור לעזור לו וכו'), ולא בזכות התרופה. הטיעונים לשלילת ההצלחה של הטיפול ההומיאופתי בזכות אותו אפקט, כביכול, הינם מרובים:

 

א. אותו אפקט פסיכולוגי, הינו רגעי ואינו מחזיק מעמד זמן רב, כך שבמוקדם או במאוחר, תסמיני המחלה חוזרים. לא כך קורה בטיפול הומיאופתי טוב ויסודי - שם רואים חזרה לאיזון ארוכת טווח ואף תמידית.

 

ב. הרבה מהמטופלים שמגיעים לטיפול, ניסו כבר טיפולים שונים, כולל טיפול תרופתי, ורפואות אלטרנטיביות נוספות ללא הועיל, ואם אכן היה מדובר באפקט פסיכולוגי, הרי שהיו צריכים להיעזר, ע"פ אותו אפקט, קודם לכן, בכל אחת מהשיטות האחרות בהן טופלו.

 

ג. לעתים קורה, שהתרופה ההומיאופתית שנבחרה לראשונה אינה המדוייקת ביותר, ועל ההומיאופת לבחור תרופה אחרת, כזו שתתאים טוב יותר למצב ולמטופל. לעתים קרובות המטופל  נעזר, בסופו של דבר, אחרי מספר שינויים בתרופה, כך שלפי אותו אפקט היה צריך להיעזר כבר בתרופה הראשונה, ולא כך המצב.

 

ד. לעיתים קרובות, תרופה נכונה, כזו שמשיבה לשיווי-משקל, מביאה עימה שינויים חיוביים נוספים אצל המטופל, בנושאים שכלל לא העלה בפגישה הראשונית, בזמן התשאול.  לדוגמא:  המטופל הגיע בעקבות פסוריאזיס על העור. לאחר מספר חודשים, מצב הפסוריאזיס השתפר בצורה ניכרת, ובנוסף, דיווח המטופל כי גם שינתו השתפרה מאוד וכן חילוף החומרים  שלו. כלומר, השבת האיזון ושיווי המשקל מביאה עימה שיפורים בעוד תחומים בחייו של המטופל, ולא רק בתלונה העיקרית שלו. זוהי גדולתה של רפואה הוליסטית, המטפלת בעומקן של הבעיות, והמשיבה לאדם את הסדר הפנימי שאבד לו במשך השנים.

 

ה. הרבה מהמטופלים שנעזרים הינם תינוקות רכים וכן בעלי חיים. הם אינם מבינים כלל שנמצאים בטיפול, ואין להם תובנה פסיכולוגיות לגבי הטיפול והשלכותיו, ובכל זאת נעזרים.

 

20. שאלה: האם קיימת התמחות בתחומים שונים, למשל התמחות בילדים, בנשים, בקשישים או התמחות במחלות מסויימות?

תשובה: באופן כללי, כיוון שמדובר ברפואה הוליסטית, אין התמחות ספציפית במחלות מסויימות או בקהל יעד מסויים. ההומיאופת נפגש   במהלך הקריירה שלו במקרים רבים ומגוונים, במחלות שונות, ובמטופלים ממגזרים שונים. התשאול וניתוח המקרה הינם אינדיבידואליים, ומתייחסים לרקע ממנו בה המטופל. קורה שמטפל מסויים, לאור הצלחותיו בטיפול במחלה מסויימת, מקבל באופן טבעי מטופלים נוספים עם אותה המחלה, ועל כן "מתנסה" בה יותר מאשר עם מחלות אחרות, אך הגישה הטיפולית זהה בכל מקרה ומקרה: הכרת המטופל, ניתוח המקרה והבנתו, וחיפוש אחר התרופה ההומיאופתית המתאימה ביותר.

 

21. שאלה: האם טיפול הומיאופתי יקר?

תשובה: טיפול הומיאופתי אינו יקר, במיוחד אם משווים אותו לטיפולים ברפואות משלימות אחרות או לטיפול פרטי אצל רופא. הטיפול ההומיאופתי מבוסס על פגישה ראשונית לצורך הכרת המטופל ומחלתו, ומפגשי מעקב כל כמה חודשים. זה הרבה פחות יקר מטיפולים אינטנסיביים יותר, כגון: דיקור, רפלקסולוגיה וכדומה - שם נדרשים מפגשים תכופים יותר מאשר בטיפול הומיאופתי. כיוון שהטיפול מסוגל להחזיר את האדם לקו הבריאות, הוא חוסך, למעשה, הוצאות עתידיות על תרופות מרשם, ביקור אצל רופאים וכו', וכמן כן, משפר לעין שיעור את איכות החיים. זוהי למעשה השקעה לטווח ארוך.

 

22. שאלה: קופות החולים מציעות טיפול הומיאופתי בהנחה. למה שלא אפנה אליהם לצורך קבלת טיפול?

תשובה: הטיפול דרך קופות החולים הוא אכן אופציה מוזלת, אך כיוון שאינו מתבצע באופן פרטי, הוא נתון לתכתיבי הקופות, למגבלות זמן, וכן היחס אינו אישי וזמין כמו בטיפול באופן פרטי. אצלי תוכלו למצוא זמן בלתי מוגבל לכל מפגש, ואני זמין למטופליי במשך שעות היום, במקרי חירום גם בסופי שבוע, ואני מעניק את מלוא תשומת הלב.

 

23. שאלה: האם ההומיאופתיה "מוכחת מדעית"?

תשובה: ההומיאופתיה היא שיטה טיפולית שונה במהותה, בהבונתיה וביישומיה מהרפואה הקונבנציונלית. בשל כך, הכלים ושיטות המחקר בהם משתמשים ברפואה ובמדעים שונים, אינם מתאימים כדי לבחון את יעילות ההומיאופתיה. כיוון שהטיפול והתאמת התרופה למטופל הינה אינדיבידואלית, ושני אנשים הסובלים מבעיה זהה, עשויים לקבל תרופות שונות עקב סיבות שונות להתפרצות, ביטוי שונה של תסמינים וכו', בלתי אפשרי, למעשה, לתת למטופלים בקבוצת ניסוי את אותה התרופה ולהשוותם לקבוצת ביקורת. כיוון שהטיפול משיב את המטופל לאיזון פנימי ולישווי משקל, כך שבעיותיות נעלמות, בלתי אפשרי לחזור על הניסוי באותו המטופל. כיוון שהתכשירים ההומיאופתיים משפיעים רק על אורגניזם חיי, לא ניתן לבצע ניסויים בתנאי מבחנה (IN VITRO). בנוסף לכל אלה, הניסויים שכן ניתנים לביצוע, לא נערכים בשל תקציבם האדיר, ואין, למעשה, אף גוף שיש לו אינטרס כלכלי לביצוע הדבר - לא לרופאים ובוודאי שלא לחברות התרופות העולמיות. (בדומה לצמחי המרפא, שהשפעתם ידועה ונמצאים בשימוש, אך מעולם לא נבדקו במחקר רחב היקף, בשל חוסר אינטרס כלכלי). קיימים מחקרים בקנה מידה קטן, (ראה עמוד "קישורים") גם כאלה שנערכו בארץ, בבית-החולים ע"ש "אסף הרופא", המראים את יעילות השיטה במקרים אקוטיים ובמקרים של עזרה ראשונה.

שאלות ותשובות

  יש לכם שאלות נוספות? אתם מוזמנים לפנות אליי

 

© 2022 Eliaz Raz